Szkolenia w zakresie drewna egzotycznego

Szkolenie w zakresie drewna egzotycznego
Na przestrzeni ostatnich dekad obserwowany jest dynamiczny wzrost udziału drewna egzotycznego na rynku europejskim i krajowym, co generuje szereg pytań dotyczących jego nazewnictwa, rozpoznawania, właściwości, odpowiedniego doboru, technologii przerobu oraz skutecznej konserwacji. Wychodząc na przeciw tym potrzebom prowadzimy szkolenia w wymienionym wyżej zakresie.
Wydział Technologii Drewna ma bogate zaplecze pomocy dydaktycznych w postaci kilku tysięcy próbek drewna egzotycznego z całego świata oraz preparatów mikroskopowych, a także przykładów wad i gotowych wyrobów. Dysponujemy również wiedzą praktyczną, wynikającą między innymi z wykonywania licznych ekspertyz zlecanych przez producentów wyrobów z drewna egzotycznego i jego użytkowników oraz z wieloletniej współpracy z firmami handlującymi drewnem egzotycznym.
Program szkolenia i jego wymiar czasowy jest elastyczny tj. dobierany w zależności do potrzeb jego uczestników, na przykład: wybór omawianych rodzajów i gatunków drewna, wybór konkretnych zagadnień z zakresu przerobu drewna egzotycznego lub określonej grupy wyrobów. Po odbyciu szkolenia, każdy z uczestników otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu.
Standardowo szkolenie trwa dwa dni (ok. 16 godzin lekcyjnych zajęć), podczas którego uczestnicy poznają dokładnie około 30 gatunków drewna egzotycznego (nauka rozpoznawania, analiza właściwości i zastosowań). W zależności od zainteresowań i potrzeb uczestników danej edycji szkolenia program może być modyfikowany. W przypadku większej ilości zgłoszeń z jednej firmy możemy przygotować indywidualny zakres szkolenia.
Chęć uczestnictwa w szkoleniu należy zgłaszać do kierownika szkolenia (0 22 5938647, pawel_kozakiewicz@sggw.pl). Pod tym adresem można uzyskać informacje o pozostałych szczegółach szkolenia, również tych finansowych.
Kierownik szkolenia dr hab. inż. Paweł Kozakiewicz, prof. SGGW

Szkolenie w zakresie materiałów drzewnych stosowanych w budownictwie
Stosowanie drewna konstrukcyjnego i materiałów drewnopochodnych o korzystnej charakterystyce mechanicznej, cieplnej i akustycznej jest podstawową cechą współczesnego, lekkiego budownictwa szkieletowego. Drewno i materiały drewnopochodne to również składnik budownictwa tradycyjnego (np. więźby dachowe). Obecna ewolucja przepisów dotyczących materiałów budowlanych tj. wprowadzanie systemu certyfikacji oraz norm zharmonizowanych skutkuje nowymi uwarunkowaniami dla producentów, handlowców, projektantów i pracowników nadzoru budowlanego.
Od kilkudziesięciu lat na Wydziale Technologii Drewna zajmujemy się materiałoznawstwem drzewnym: prowadzimy badania w zakresie właściwości tarcicy budowlano konstrukcyjnej sortowanej wytrzymałościowo, drewna klejonego oraz różnego rodzaju tworzyw drzewnych (między innymi sklejki, OSB, LVL, MDF itd.). Wiedza ta przekłada się na liczne kontakty z producentami tego typu wyrobów.
W ramach szkolenia zapoznajemy z właściwościami i charakterystyką polskiej iglastej tarcicy budowlano-konstrukcyjnej (najczęściej reprezentującej klasę C24), elementów klejonych oraz poszczególnych grup tworzyw drzewnych w oparciu o aktualne normy PN-EN (omawiane są cechy fizyczne, wytrzymałościowe, obróbcze oraz dostępność wymiarowa). Pozwala to na sprawne rozpoznawanie poszczególnych materiałów drzewnych, umiejętność ich doboru w zależności od przewidywanych wymagań i warunków użytkowania oraz przyjmowanie właściwych założeń projektowych. W trakcie szkolenia poruszane są również zagadnienia prawne i informacje zwarte w Eurocod 5.
Standardowo szkolenie trwa dwa dni (ok. 16 godzin lekcyjnych zajęć). W zależności od zainteresowań i potrzeb uczestników danej edycji szkolenia program może być modyfikowany. W przypadku większej ilości zgłoszeń z jednej firmy możemy przygotować indywidualny zakres szkolenia.
Kierownik szkolenia dr hab. inż. Paweł Kozakiewicz, prof. SGGW