Publikacje Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna

• Krutul D., Zielenkiewicz T., Radomski A., Zawadzki J., Drożdżek M., Antczak A., 2010: Influence of urban environment originated heavy metals pollution on the content of extractives, cellulose and lignin in the oak wood. Annals of Warsaw University of Life Sciences – SGGW. Forestry and Wood Technology, 71, 410-416.
  •
  • Krutul D., Zawadzki J., Radomski A., Zielenkiewicz T., Antczak A., 2010: Comparison of the chemical composition of the fossil and recent oak wood. Wood Research, 55, 3, 113-120.
  •
  • Mańkowski P., Zielenkiewicz T., Boruszewski P., 2010: Iron chloride solution penetration into oak wood. Annals of Warsaw University of Life Sciences. Forestry and Wood Technology, 71, 490-494.
  •
  • Szczęsna M., Gawron J., Zielenkiewicz T., 2010: Examination of common ash (Fraxinus excelsior L.) colour change after heat treatment. Annals of Warsaw University of Life Sciences. Forestry and Wood Technology, 72, 331-335
  •
  • Zawadzki J., Zielenkiewicz T., Radomski A., 2010: Migrations of chromium compound in pine wood samples (Pinus sylvestris L.). Annals of Warsaw University of Life Sciences – SGGW. Forestry and Wood Technology, 72, 502-508.
  •
  • Zielenkiewicz T., 2010: Method development of the XRF analysis of metals contents in scots pine wood (Pinus sylvestris L.). Annals of Warsaw University of Life Sciences – SGGW. Forestry and Wood Technology, 72, 514-521.
  •
  • Zawadzki J., Zielenkiewicz T., Radomski A., Witomski P., Drożdżek M., 2010: Testing content of copper In scots pine wood (Pinus sylvestris L.) after preservative treatment. Wood Research, 55, 4, 91-100.
  •
  • Radomski A., Mańkowski P., Kościelniak A., 2010: Determination of Absolute Molar Mass Distribution of Paraloid B72, Annals of WULS -SGGW, Forestry and Wood Technology, 72, 206-212.
  •
  • Zarzyński P., Andres B., 2010: Laboratoryjna ocena możliwości wykorzystania wybranych związków fenolowych naturalnie występujących w drewnie do zabezpieczania drewna lipowego przed rozkładem przez grzyby, Sylwan, 154 (8), 515-523.
  •
  • Zarzyński P., Andres B., 2010: The connection between chosen phenolic compounds occurring in wood and the range of trophic abilities of birch bracket (Piptoporus betulinus (Bull.) P. Karst.), Folia Forestalia Polonica, seria B, 41, 13-21.
  •
  • Jankowska A., Kozakiewicz P., Szczęsna M., 2010: Influence of the accelerated ageing chosen species of wood from East-Southern Asia on compressive strength along the fibres, , Annals of WULS -SGGW, Forestry and Wood Technology, 70, 144 – 148.
  •
  • Radomski A., Zawadzki J., Drożdżek M., Szadkowski J., 2010: Non-degrading nitration of pinewood cellulose, Annals of WULS -SGGW, Forestry and Wood Technology.